Canada Gas Prices Today: Complete Guide to Gasoline, Diesel, Fuel Prices, Taxes and How Pump Prices Work

 

Fuel prices are one of the most frequently monitored everyday costs in Canada. Drivers check gas prices today, diesel prices, fuel prices near me, gasoline prices by province, and the cheapest gas station nearby when planning commutes, road trips, deliveries, and household budgets.

Fuel prices can change because of international oil prices, refinery conditions, transportation costs, regional supply and demand, exchange rates, taxes, and other market factors.

The subject has also become especially relevant in September 2026. Google Trends' Canadian Trending Now data recently showed “diesel fuel” among the rising searches in Canada, with the query reaching 2,000+ searches and a reported 500% increase during the selected 24-hour period.

At the same time, Canadian reporting has highlighted unusually high diesel costs and their effect on trucking and other businesses.

This guide explains how Canadian gasoline and diesel prices work, why prices vary by province and city, what is included in the pump price, and how consumers can compare fuel costs.


What Are Gas Prices?

The gas price is the amount a consumer pays at a retail fuel station for a litre of gasoline.

In Canada, prices are usually displayed in:

cents per litre

For example:

165.9¢/L

means:

$1.659 per litre

If a driver buys 50 litres:

50 × $1.659 = $82.95

The total amount depends on the exact pump price and quantity purchased.


What Is the Current Gas Price in Canada?

There is no single fixed gasoline price for the entire country.

Prices differ among:

  • Provinces

  • Cities

  • Neighbourhoods

  • Fuel stations

  • Fuel grades

  • Time periods

A national average can therefore be useful as a general reference, but it does not necessarily tell you what you will pay at the station closest to your home.

For example, official provincial price-regulation data in Prince Edward Island listed regular gasoline at 205.2¢ to 206.3¢ per litre on September 29, 2026, while diesel was listed at 252.1¢ to 253.2¢ per litre.

The national picture can look quite different because Canada is geographically large and fuel markets vary significantly by region.


Why Do Gas Prices Differ Across Canada?

There are several reasons.

Crude Oil Prices

Crude oil is the primary raw material used to produce gasoline and diesel.

When crude oil becomes more expensive, gasoline and diesel costs can rise.

But retail fuel prices do not move perfectly one-for-one with crude oil because refining, transportation, taxes, exchange rates, and retail margins are also involved.


Refining Costs

Crude oil must be processed into usable fuels.

Refineries convert crude oil into products such as:

  • Gasoline

  • Diesel

  • Jet fuel

  • Heating products

Refinery outages or maintenance can reduce available fuel supplies and affect wholesale prices.


Transportation

Fuel has to be moved from refineries, terminals, or imports to retail stations.

Transportation costs can be higher in remote areas.

This is one reason prices can differ considerably between regions.


Local Competition

Gas stations compete with nearby stations.

Where there are many competing retailers, pricing behavior can be different from areas with fewer stations.

Location therefore matters even within the same city.


Taxes

Fuel taxes contribute to the final amount paid at the pump.

Canada's federal government announced in September 2026 that a temporary suspension of the federal fuel excise tax would continue until January 31, 2027, followed by a 50% reduction in the regular excise-tax rates from February 1 through March 31, 2027. The government said the temporary measures were intended to reduce fuel costs, with stated savings of 10 cents per litre on gasoline and 4 cents per litre on diesel during the extension period.

Provincial and other applicable taxes can also affect the final price.

Because tax structures differ, the tax component is not identical across the country.


Gasoline vs Diesel Prices

Gasoline and diesel are different fuels with different market dynamics.

A station may display:

  • Regular gasoline

  • Mid-grade gasoline

  • Premium gasoline

  • Diesel

Diesel is widely used by:

  • Trucks

  • Buses

  • Construction equipment

  • Agriculture

  • Delivery fleets

  • Industrial equipment

  • Some passenger vehicles

Because diesel plays such an important role in transportation and logistics, changes in diesel prices can have effects beyond the cost of filling a personal vehicle.


Why Diesel Prices Matter to Everyone

Most consumers do not drive diesel trucks, but they can still be affected by diesel prices.

A large portion of goods moves through transportation networks.

Higher fuel costs can increase operating expenses for:

  • Trucking companies

  • Shipping companies

  • Farmers

  • Construction businesses

  • Warehouses

  • Delivery companies

Those higher costs can eventually influence the prices businesses charge for goods and services.

A Canadian trucking association recently warned that elevated diesel costs were placing pressure on small carriers and owner-operators.


What Makes Up the Pump Price?

The retail fuel price can be thought of as several components.

A simplified structure is:

Crude oil cost

Refining cost

Transportation and distribution

Wholesale and retail margins

Taxes

=

Pump price

This is a simplified model rather than an exact formula for every station.

Different provinces, suppliers, products, and market conditions can change the contribution of each component.


Gas Price Per Litre

Suppose a station sells regular gasoline for:

$1.80 per litre

A 40-litre purchase costs:

40 × $1.80 = $72

A 60-litre purchase costs:

60 × $1.80 = $108

The larger the vehicle's fuel tank and the more kilometres driven, the more significant a price difference becomes.


How Much Does a 10-Cent Fuel Increase Cost?

Consider a vehicle that buys 50 litres.

At:

$1.70/L

the cost is:

50 × $1.70 = $85

At:

$1.80/L

the cost becomes:

50 × $1.80 = $90

Difference:

$5

If a driver fills the tank multiple times each month, small price differences can accumulate.


Gas Price Calculator

A simple fuel-cost calculator can help estimate travel expenses.

The formula is:

Fuel cost = Distance ÷ Fuel efficiency × Fuel price

For example:

Distance:

500 km

Fuel economy:

8 L/100 km

Fuel needed:

500 ÷ 100 × 8 = 40 litres

At:

$1.80/L

Estimated fuel cost:

40 × $1.80 = $72

This calculation assumes the stated fuel economy and price remain constant.


Fuel Cost Per Kilometre

Drivers can calculate approximate fuel cost per kilometre.

Suppose:

Fuel economy = 8 L/100 km

Fuel price = $1.80/L

Fuel cost per 100 km:

8 × $1.80 = $14.40

Fuel cost per kilometre:

$14.40 ÷ 100 = $0.144/km

So the fuel component is approximately:

14.4 cents per kilometre

This excludes other vehicle costs such as insurance, maintenance, depreciation, parking, and financing.


Why Gas Prices Change So Quickly

Fuel prices can change even when drivers have not changed their driving habits.

Important factors include:

International Oil Markets

Global crude oil prices can move because of changes in:

  • Supply

  • Demand

  • Production

  • Inventories

  • Trade flows

  • Geopolitical events

Refinery Problems

A major refinery outage can reduce fuel availability.

Seasonal Demand

Gasoline demand can vary by season.

Exchange Rates

Because petroleum markets are internationally connected, currency movements can affect Canadian fuel prices.

Regional Supply

Canada's fuel infrastructure varies significantly by region.


Geopolitical Events and Canadian Fuel Prices

International conflicts can affect global energy markets.

Oil prices may react to:

  • Shipping disruptions

  • Sanctions

  • Production changes

  • Supply fears

  • Infrastructure damage

  • Changes in expected demand

Recent global oil-market volatility has been linked in reporting to disruptions associated with the conflict involving Iran and broader concerns about fuel supplies.

Canadian consumers can feel these international effects through changes in wholesale and retail fuel prices.


Why Oil Price and Gas Price Are Not the Same

A common misconception is:

Crude oil rises by 10% → gasoline rises by exactly 10%.

That is not how retail pricing works.

The pump price also depends on:

  • Refining

  • Distribution

  • Taxes

  • Retail margins

  • Currency exchange rates

  • Regional market conditions

Therefore, the percentage change in gasoline does not necessarily match the percentage change in crude oil.


Gas Prices by Province

Fuel prices can differ significantly from one province to another.

Consumers commonly compare:

  • Ontario gas prices

  • Quebec gas prices

  • British Columbia gas prices

  • Alberta gas prices

  • Saskatchewan gas prices

  • Manitoba gas prices

  • Atlantic Canada gas prices

Some provinces have regulated pricing systems, while others allow prices to be determined more directly by local market conditions.

For example, Prince Edward Island publishes regulated retail fuel prices and updates them according to its pricing system.


Gas Prices in Ontario

Ontario drivers often search for:

  • Ontario gas prices

  • Toronto gas prices

  • Ottawa gas prices

  • Mississauga gas prices

  • Hamilton gas prices

  • London gas prices

  • Windsor gas prices

Local prices can vary between communities and individual stations.

For a city-specific search, always look at the latest available station-level or regional information.


Gas Prices in Alberta

Alberta is an important energy-producing province, but being an oil-producing region does not mean every local station will always have the lowest gasoline price.

Retail prices still depend on:

  • Crude markets

  • Refining

  • Transportation

  • Competition

  • Taxes

  • Regional supply

Production location and retail price are therefore not the same thing.


Gas Prices in British Columbia

British Columbia can have different fuel-market conditions from other Canadian provinces because of geography, transportation, refining capacity, and regional supply.

Drivers often track prices in:

  • Vancouver

  • Surrey

  • Burnaby

  • Victoria

  • Kelowna

Local station prices can differ even within the same metro area.


Diesel Price in Canada

Diesel has become an especially important search topic recently.

Google Canada's Trending Now page showed “diesel fuel” as a rising Canadian search during the past 24-hour period, with 2,000+ searches and a reported 500% rise.

Current Canadian reporting has also highlighted elevated diesel costs.

This matters because diesel is closely connected to:

  • Freight transportation

  • Agriculture

  • Construction

  • Logistics

  • Commercial vehicles

When diesel becomes more expensive, businesses may face significantly higher operating costs.


How Diesel Prices Affect Trucking

A long-haul trucking company can use thousands of litres of fuel.

Suppose a truck uses:

30 L/100 km

and travels:

5,000 km

Fuel required:

5,000 ÷ 100 × 30 = 1,500 litres

If diesel costs:

$2.00/L

Fuel cost:

1,500 × $2.00 = $3,000

At:

$2.50/L

Fuel cost:

1,500 × $2.50 = $3,750

Difference:

$750

This illustrates why even a seemingly small per-litre change can have a major effect on commercial operators.


Gas Prices and Grocery Costs

Fuel prices can affect transportation-intensive industries.

A product can travel through several stages before reaching a consumer:

Farm or manufacturer

↓

Processing

↓

Warehouse

↓

Truck transportation

↓

Distribution centre

↓

Retail store

↓

Consumer

Fuel is not the only cost at any stage, but higher transportation expenses can contribute to higher operating costs.

This is one reason energy prices can have effects beyond the gas station.


Gas Prices and Road Trips

Fuel prices are especially important for long-distance travel.

Before a road trip, calculate:

Distance ÷ vehicle fuel economy × fuel price

For example:

Distance:

1,200 km

Fuel economy:

7.5 L/100 km

Fuel needed:

90 litres

At:

$1.75/L

Estimated fuel cost:

$157.50

A round trip of 2,400 km would require approximately:

180 litres

and cost:

$315

at the same price and fuel efficiency.


How to Save Fuel

Fuel-efficient driving can reduce consumption.

Useful practices include:

  • Avoid unnecessary idling.

  • Maintain appropriate tire pressure.

  • Remove unnecessary weight.

  • Accelerate smoothly.

  • Avoid excessive speeds.

  • Combine errands.

  • Maintain the vehicle.

  • Use the most efficient route.

Driving conditions, weather, traffic, vehicle type, tire condition, and driving style can all affect actual fuel consumption.


Fuel Efficiency Terms

Vehicle fuel economy may be expressed in:

L/100 km

A lower number generally means less fuel is required to travel a given distance.

For example:

6 L/100 km

uses less fuel than:

10 L/100 km

for the same distance under comparable conditions.

Some vehicles, especially electric vehicles, use different efficiency metrics.


Gas vs Electric Vehicle Costs

Electric vehicles do not use gasoline or diesel, but they still have energy costs.

A simplified EV energy calculation is:

Electricity consumed × electricity price = charging energy cost

Gasoline vehicle:

Fuel consumed × fuel price = fuel cost

A complete ownership comparison should also consider:

  • Purchase price

  • Financing

  • Maintenance

  • Insurance

  • Depreciation

  • Charging infrastructure

  • Fuel or electricity

  • Driving pattern

Therefore, comparing only gasoline price with electricity price provides an incomplete picture.


Cheapest Gas Near Me

“Cheapest gas near me” is a location-sensitive search.

Prices can change quickly, so the station showing the lowest price at one point may not remain the cheapest later.

When comparing stations, consider:

  • Current listed price

  • Distance to station

  • Fuel grade

  • Loyalty discounts

  • Payment method

  • Station hours

Driving several kilometres to save a small amount per litre may not be worthwhile if the extra distance consumes additional fuel.


Loyalty Programs and Fuel Discounts

Some fuel retailers offer:

  • Loyalty points

  • Membership discounts

  • Credit-card rewards

  • Promotional prices

  • Partner discounts

These can change the effective cost of fuel.

For example:

Headline price:

$1.80/L

Discount:

5¢/L

Effective price:

$1.75/L

on the eligible purchase.

Terms and limits vary, so consumers should check the current program conditions.


Credit Cards and Gas Purchases

Some credit cards provide rewards on fuel purchases.

When comparing rewards, consider:

  • Annual fee

  • Reward rate

  • Spending limits

  • Eligibility

  • Fuel-station restrictions

  • Interest charges

A high reward rate does not necessarily save money if a balance is carried at a high interest rate.


Why Pump Prices Can Differ From Online Averages

Online fuel-price data can represent:

  • A national average

  • A city average

  • A provincial average

  • A particular group of stations

  • A specific time

The station directly in front of you may therefore have a different price.

Always check the timestamp and geographic coverage of a fuel-price source.


Government Fuel-Price Data

For current or regulated fuel pricing, official provincial and federal sources can be useful.

For example, Prince Edward Island's regulator publishes current petroleum prices by fuel type and date.

Canada's federal government also publishes information about temporary federal fuel-tax measures.

Official sources are particularly useful when discussing tax changes or regulated pricing because fuel prices can change rapidly.


How to Build a Canada Fuel Price Page

A useful fuel-price website or app could include:

Current Prices

Show:

  • Gasoline

  • Diesel

  • Premium

  • Other fuels

Location Search

Allow users to search by:

  • Province

  • City

  • Postal code

  • Nearby stations

Price History

Display changes over:

  • 24 hours

  • 7 days

  • 30 days

  • 12 months

Fuel Calculator

Calculate:

  • Trip cost

  • Monthly fuel cost

  • Cost per kilometre

Alerts

Notify users when prices move above or below a chosen threshold.


SEO Searches Related to Canada Fuel Prices

High-intent searches can include:

  • Gas prices today Canada

  • Gas price today

  • Diesel prices today

  • Fuel prices Canada

  • Gas prices near me

  • Cheapest gas near me

  • Gas price Ontario

  • Gas price Alberta

  • Gas price BC

  • Gas price Toronto

  • Diesel price Canada

  • Fuel price calculator

  • Gas cost calculator

  • Gas price forecast

  • Why are gas prices so high?

  • Why is diesel so expensive?

  • Gas prices tomorrow

  • Gas prices this week

These searches have different intents, so a strong content strategy can create separate pages rather than putting every topic into one article.


Why “Gas Prices Today” Is a Recurring Search

Unlike many news topics, fuel prices are relevant every day.

Drivers need fuel continuously.

A person may check prices:

  • Before commuting

  • Before driving across town

  • Before a road trip

  • Before filling a large vehicle

  • When prices suddenly rise

  • When deciding where to refuel

This creates a naturally recurring search pattern.


Why “Diesel Fuel” Is Trending

The current Canadian Google Trends data shows diesel fuel as a significant recent search spike.

The timing corresponds with heightened attention to fuel costs, including reports about elevated diesel prices and concerns from trucking operators.

This is a useful example of the difference between:

evergreen demand

and

real-time trend demand.

Gas prices can attract recurring search interest throughout the year, while diesel can suddenly become a much larger search topic when prices or supply conditions change.


Gas Price Forecast

People frequently search for:

Will gas prices go down?

and

Will gas prices rise tomorrow?

These are difficult questions because fuel prices depend on many variables.

Potential drivers include:

  • Crude oil prices

  • Refinery output

  • Global inventories

  • Exchange rates

  • Seasonal demand

  • Regional supply

  • Geopolitical developments

  • Taxes

A forecast should therefore be treated as an estimate rather than a certainty.

For important budgeting decisions, use current pump prices instead of relying exclusively on a forecast.


Why Fuel Prices Matter to Inflation

Energy prices can influence broader inflation because transportation is embedded in many economic activities.

Higher fuel prices can increase costs for:

  • Transportation

  • Logistics

  • Manufacturing

  • Agriculture

  • Construction

  • Delivery

However, the effect on overall inflation depends on the entire economic environment.

Fuel prices are therefore an important, but not exclusive, component of household and business costs.


Canada Gas Price Checklist

Before comparing fuel prices, check:

Price: Is it per litre?

Date: How recent is the information?

Location: Which city or province does it cover?

Fuel: Regular, premium, diesel, or another fuel?

Taxes: Are taxes included?

Station: Is the data for an individual station or regional average?

Discounts: Does a loyalty program change the effective price?

These details can make a large difference when comparing fuel information.


Frequently Asked Questions

What is the gas price in Canada today?

There is no single price for the entire country. Fuel prices vary by province, city, station, fuel type, taxes, and market conditions. Current local sources should be checked for the latest price.

Why are Canadian gas prices different between cities?

Differences can result from crude costs, refining, transportation, taxes, local competition, regional supply, and retail margins.

Why is diesel sometimes more expensive than gasoline?

Diesel and gasoline have different global markets, refining economics, supply conditions, demand patterns, taxes, and seasonal effects.

What affects diesel prices in Canada?

Major factors include crude oil prices, global diesel supply, refinery capacity, transportation, inventories, exchange rates, taxes, and regional demand.

How much does gasoline cost for a 100 km trip?

Multiply your vehicle's fuel consumption in litres per 100 km by the gasoline price per litre.

For example:

8 L/100 km × $1.80/L = $14.40 per 100 km

How do I calculate fuel cost for a road trip?

Use:

Distance ÷ 100 × fuel consumption × fuel price

This gives an estimated fuel cost.

Where can I find current Canadian fuel prices?

Use current provincial, regulatory, retailer, or reputable fuel-price sources. Make sure the data's date and location are clear.

Why do gas prices change even when crude oil prices don't move much?

Because refining margins, inventories, transportation costs, currency movements, local competition, taxes, and regional supply can change independently.

What is the cheapest gas near me?

The cheapest station depends on your current location and real-time local prices. A nearby fuel-price service can help compare stations.

Why are diesel prices important for consumers who don't drive diesel vehicles?

Diesel is widely used in freight, agriculture, construction, and logistics. Higher diesel costs can increase business transportation costs and potentially affect the price of goods and services.

Are Canadian fuel prices affected by international events?

Yes. Global oil and refined-product markets respond to international supply, demand, transportation, sanctions, and geopolitical developments, which can affect Canadian wholesale and retail prices.


Final Thoughts

Canada gas prices today, diesel prices, fuel costs, and gasoline prices near me are highly practical search topics because fuel is an everyday expense for millions of Canadians.

Recent Canadian Google Trends data shows that diesel fuel experienced a notable surge in search interest, while Canadian reporting has highlighted high diesel costs affecting transportation businesses.

Fuel prices are influenced by much more than the price of crude oil. The final pump price reflects a combination of crude oil, refining, transportation, wholesale and retail margins, taxes, exchange rates, and regional market conditions.

Consumers can make better comparisons by looking at the exact price per litre, fuel type, location, date, and available discounts.

For drivers, a simple fuel calculator can also turn an abstract price into a useful number:

Fuel cost = Distance ÷ 100 × Fuel consumption × Price per litre

This makes it easier to estimate the cost of commuting, road trips, and regular driving.

For businesses, especially those that depend heavily on diesel, fuel-price changes can have much larger financial effects because vehicles and equipment may consume hundreds or thousands of litres.

The most useful Canada fuel-price information is therefore both current and local. A national average can provide context, but the price at a specific station near you is what matters when you are actually filling the tank.

As fuel markets can change quickly, current price information should always be checked using the latest available data before making a purchase or budgeting decision.

Previous Post Next Post